środa, 26 marca 2014

USA (1)

   Jak herbata, stymulując rozwój handlu, żeglugi morskiej ze słynnymi kliprami, dostarczając masę dochodów monarchii przyczyniła się do budowy potęgi brytyjskiego imperium, tak z drugiej strony stała się bezpośrednim powodem utraty kolonii amerykańskiej. A było to tak. W 1773 roku parlament brytyjski uchwalił Tea Act, tj. ustawę herbacianą o przydługiej, sformułowanej biurokratycznym językiem nazwie, mającą na celu zachowanie monopolu Kompanii Wschodnio-Indyjskiej na handel herbatą. Ustawa spotkała się ze spontanicznym buntem kolonistów, który przeszedł do historii jako Boston Tea Party, a wyraził się wyrzuceniem do morza ładunków herbaty z zacumowanych w bostońskim porcie brytyjskich statków przez grupę młodzieży przebranej za Indian, co zapoczątkowało amerykańską rewolucję i powstanie Stanów Zjednoczonych.

   Przyjmowaną powszechnie w historiografii, a zarazem poprawą politycznie rolę sprawczą Boston Tea Party kwestionuje polski autor Paweł Zaremba w swojej obszernej objętościowo „Historii Stanów Zjednoczonych”, wydanej w 1968 roku w języku polskim przez wydawnictwo Gryf Publications w Londynie. „Wypadek ten – pisze polski autor – powieściopisarze z niezrozumiałych przyczyn uważają za początek „rewolucji amerykańskiej”. Ustawa herbaciana była ciekawa z zupełnie innego względu. Przyjęcie jakiego doznała w Ameryce dowodziło powstania w krótkim czasie i prawie niepostrzeżenie jednolitej opinii i jednolitego frontu większości mieszkańców, bez względu na ich pozycję społeczną i stopień zamożności. Ustawa bowiem dawała Amerykanom tańszą herbatę. Pobudka rządu angielskiego nie była filantropijna. Chodziło po prostu o ratowanie z opałów Kompanii Wschodnio-Indyjskiej. Za cenę drobnej akcyzy Kompania otrzymała przywilej sprzedawania herbaty bezpośrednio na rynku amerykańskim, a nie jak dotychczas z przeładunkiem w Anglii. Dzięki temu nawet po opłaceniu akcyzy przez nabywcę herbata była znacznie tańsza od dostarczanej przez kupców londyńskich i od herbaty przywożonej drogą szmuglu przez statki amerykańskie. Amerykanie nie chcieli pić taniej herbaty. Przyczynek do materialistycznej interpretacji historii!”.

  Poniżej - kubek wykonany w Ameryce z okazji jubileuszu ogłoszenia niepodległości Stanów Zjednoczonych (1776-1976). Ze zbioru prywatnego.



Karta okolicznościowa wydana dla upamiętnienia historycznych wydarzeń bostońskich (napisy: na górze – Samuel Adams, bohater rewolty; na dole – napar specjalny; w półkolu – „uwielbiam zapach herbaty w porcie o poranku”). Źródło – Wikipedia.




Okolicznościowy bloczek 8-centowych znaczków Poczty Amerykańskiej, wydany dla upamiętnienia rocznicy Boston Tea Party (Przedruk z Wikipedii)




<script> 
function disableSelection(target){
if (typeof target.onselectstart!="undefined") //IE route
 target.onselectstart=function(){return false}
else if (typeof target.style.MozUserSelect!="undefined") //Firefox route
 target.style.MozUserSelect="none"
else //All other route (ie: Opera)
 target.onmousedown=function(){return false}
target.style.cursor = "default"
}
disableSelection(document.body)
</script>
 </script>


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz