poniedziałek, 24 lutego 2014

Informacja o książce

“Herbata – Świat, Polska” – to książka o niezwykłej roślinie i jej fascynującej roli w dziejach ludzkości. Jest – jak to się popularnie określa" – “czytadłem”. Zawiera mnóstwo informacji, zarówno opartych o bogate źródła krajowe i zagraniczne oraz oryginalne, ekskluzywne materiały. Objętość “Herbaty...” – około 150 stron znormalizowanego maszynopisu.
Według legendy, herbatę odkrył cesarz Chin Shen Nung, który zachwycił się przypadkowo zrobionym naparem. Było to 5000 lat temu. Według danych encyklopedycznych zapisana historia herbaty liczy “tylko” 3000 lat. W książce przytoczonych jest wiele związanych z herbatą faktów z historii Chin. Dalej znajdują się inne kraje herbaciane: Japonia, Indie, Sri Lanka, Wietnam, Kenia. W osobny sposób potraktowane są bardzo ważne w historii herbaty najważniejsze kraje konsumenckie – Wielka Brytania i Rosja. Także USA i Francja. Sporo miejsca zajmują potraktowane w zbiorczy sposób różne kraje w różnych stronach świata – od Indonezji przez Tybet do Maroka.
Są w książce liczne wypowiedzi mędrców o herbacie, fragmenty na temat ze starych ksiąg i dzieł literackich, wiersze ( w tym opublikowane w końcu ubiegłego roku dwa wiersze Britain’s Tea Poet - Elizabeth Darcy Jones z uzyskanym copyright na tłumaczenie), opisy związanych z herbatą obyczajów. 
W podobny sposób potraktowane zostały dzieje herbaty w Polsce – począwszy od pierwszej wzmianki w królewskim liście do żony Jana Kazimierza (wiek XVII) i fragmentów opracowań dawnych autorów, a skończywszy na wypisach literackich z wierszem Ignacego Krasickiego, fragmentami dzieł klasyków i całkiem nowych wierszach herbacianych, tekstach piosenek itd. Są oryginalne, ekskluzywne wypowiedzi nt. herbaty. Są informacje o herbatkach elity i smakoszach herbaty (z Józefem Piłsudskim). 
Są herbaciane sentencje i aforyzmy, a także ciekawostki (w tym pochodzenie unikalnego w świecie polskiego słowa herbata). Są polonica. Są konkretne informacje o rynku herbaty, wielkości konsumpcji, herbacianych firmach operujących w Polsce i herbaciarniach. Są informacje o właściwościach herbaty. Jest długa odpowiedź na pytanie “Jak zaparzyć perfekcyjną herbatę” (z zaleceniami George’a Orwella włącznie) i jak ją mieszać z mlekiem.
Książkę zamyka rozdział z przepisami na zaparzanie herbaty z różnych stron świata. Wzbogacają ją liczne reprodukcje dzieł wielkich malarzy z herbacianym motywem oraz fotogramy (w tym celebryty Ryszarda Czajkowskiego z Afryki).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz