poniedziałek, 10 marca 2014

W Anglii (2)

  Inną formułę tego kosmicznego wymiaru herbaty u Rudyarda Kiplinga znajdujemy w książce „Herbata – eliksir młodości, smaku i dobrego samopoczucia” przetłumaczonej na polszczyznę z języka hiszpańskiego przez Jana Krzyżanowskiego: „Brak herbaty na stole to coś, co narusza porządek Wszechświata”. A oto dalsze, wymowne cytaty z tej publikacji niczym slogany reklamowe: „Herbata to legendarny napój” i „Herbata to prawdziwy balsam dla ciała i duszy”. Podobnie wygląda tytuł książki Iwony Tutakowskiej i Piotra Małeckiego pt. „Herbata, napój dla ciała i duszy.” Jest w niej powiedzenie Henry Jamesa: „Mało jest w życiu chwil przyjemniejszych od tych poświęconych na ceremonie zwaną popołudniową herbatą”. Z innych materiałów źródłowych warto jeszcze odnotować sentencję XVIII-wiecznego pisarza i dramaturga angielskiego – Henry'ego Fieldinga: „Miłość i skandal są najlepszymi słodzikami herbaty”. Także stwierdzenie Winstona Leonarda Spencera Churchilla (1874-1965), jednego z najwybitniejszych brytyjskich premierów, zwycięzcy w II wojnie światowej, który stwierdził, że herbata jest ważniejsza niż amunicja(!?). Tenże Winston Churchill jest bohaterem zabawnej anegdoty. Otóż na powiedzenie znanej celebrytki, lady Nancy Astor: „Winston, gdybyś był moim mężem, to zatrułabym ci herbatę” odpowiedział: „Nancy, gdybyś była moją żona, to bym ją wypił”... A Edmund Weller jest autorem następującej, niewątpliwie interesującej sentencji: „Herbata ożywia nasza wyobraźnię, podtrzymuje omdlewającą głowę i pozwala zachować spokój ducha”. Na wpis na listę herbacianych złotych myśli z pewnością zasługują także całkiem współczesne, górnolotne powiedzenia Halizura Rahmana, głównego specjalisty ds. zakupu herbaty w słynnym londyńskim domu handlowym Harrods: „Nie interesuje mnie nieśmiertelność, a jedynie tylko smak herbaty”; a to dlatego, że „herbata jest produktem magicznym, być może ósmym cudem świata”.

   Niewątpliwie oryginalny pogląd na rolę herbaty w procesie myślenia zaprezentował wybitny pisarz angielski Jerome K. Jerome w stanowiącej kanon lektury książce „Trzech starszych panów w jednej łódce, nie licząc psa”, wydanej w 1889 i wydanej w Polsce w 1912 roku. To bardzo dziwne – napisał w sposób równie przyziemny co górnolotny – jak nasz intelekt zdominowany jest przez nasz układ trawienny. Nie możemy pracować ani myśleć, gdy nie pozwala nam na to nasz żołądek... Po filiżance herbaty mówi do naszego mózgu: Teraz powstań i pokaż swoją siłę. Bądź przekonujący, myśl poważnie, bądź twardy, czystym wzrokiem patrz na naturę i na życie; rozłóż białe skrzydło myśli i unieś się nad światem, podążaj drogą wśród migoczących gwiazd”.

Pomysł na tradycyjną popołudniową herbatkę przypisuje się dwórce królowej Wiktorii, księżnej Bedfordu Annie Marii Stanhope, która zapraszała grono przyjaciół na zamek Belvor. Do herbaty
podawano ciasteczka, kanapki z masłem, słodycze. Te towarzyskie spotkania przy herbacie okazały się tak popularne, ze księżna Bedfordu powtórzyła swój pomysł w swojej londyńskiej siedzibie rozsyłając zaproszenia na „herbatę i spacer przez pola”.



James Jaques Joseph Tissot – obraz zatytułowany „Bad News or The Parting” (Zła wiadomość czyli rozstanie). Rok 1872. Źródło – Wikipedia.



Richard Collins - „A Family of Three at Tea” (Trzyosobowa rodzina przy herbacie). Słynny obraz namalowany w 1727 r. Ze zbiorów Victoria and Albert Museum, Londyn. Przedruk z Wikipedii.


Tea caddy” - mahoniowy pojemnik na herbatę z kryształową miseczką do mieszania. 1804 rok. Ze zbiorów Victoria and Albert Museum, Londyn.


Angielska puszka na herbatę. Ze zbioru prywatnego.


Filiżanka „Old Country Roses” produkcji angielskiej, ze spodkiem i talerzykiem. Royal Albert. Rok 1962. W zbiorze prywatnym.


Kubek wykonany dla uczczenia złotego jubileuszu królowej Elżbiety II (1952-2002). Sygnowany JAMES SADLER. Ze zbioru prywatnego.



Tradycyjna angielska herbata sygnowana koroną i siedzibą królewską (Pałac Buckingham).




<script> 
function disableSelection(target){
if (typeof target.onselectstart!="undefined") //IE route
 target.onselectstart=function(){return false}
else if (typeof target.style.MozUserSelect!="undefined") //Firefox route
 target.style.MozUserSelect="none"
else //All other route (ie: Opera)
 target.onmousedown=function(){return false}
target.style.cursor = "default"
}
disableSelection(document.body)
</script>
 </script>


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz